Óvodások számára fontos, hogy a játék segítségével fejlesszék képességeiket. Így „észrevétlenül” tudnak tanulni. A játék során figyeljünk oda, hogy az tényleg játék legyen és ne tanítás. Az állandó foglalkozásoknak köszönhetően a gyerek sokkal nyitottabb lesz. A mindennapos foglalkozásoknak köszönhetően nemcsak a gyerek maga fejlődik, hanem odafigyel környezetére, javulnak a kapcsolatai és elmélyül a barátságokba.
Elsősorban a beszédre és a szókincsre kell fektetni a hangsúlyt. Különböző szóláncokat, mondókákat érdemes ilyenkor a gyerekekkel ismételgetni. Az észlelés, memóriafejlesztés, gondolkodás és a figyelem felkeltését csak játékos formában lehet elérni. A különböző érzékeléssel kapcsolatos játékok, építőkockák használata vagy a gyöngyfűzés a finom-motorikára fekteti a hangsúlyt.
Figyeljünk oda a rendszeres mozgásra is, amelyeket ugyancsak játékos formában tudunk bevezetni a kicsik mindennapjaiba. Azért nő az ilyen játékok népszerűsége, mert egyre inkább arra kell fektetni a hangsúlyt, hogy a gyermek játékos módon sajátítsa el az alapvető érzéseket, észleléseket, gondolkodásmódot vagy problémamegoldó képességet. A szellemi és fizikai kreativitás játékosan, könnyedén fejleszthető ebben a korban.
Egyáltalán nem mindegy, hogy mivel játszik a gyerek, a választék pedig nagyon bőséges, hiszen sokféle játék típus között lehet válogatni. Arra mindenképpen figyelni érdemes, hogy az életkornak és a készségnek megfelelő játékot válasszunk. Ellenkező esetben nem biztos, hogy azt az „eredményt” érjük el, amit szeretnénk.